Domovská stránka /Blog / Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Či už pri stavbe nového domova alebo pri rekonštrukcii staršej stavby sa musíme skôr alebo neskôr zamerať na vchodové dvere. Pretože je ich výber široký, poďme sa spoločne pozrieť na 3 základné typy vchodových dverí,
s ktorými sa môžete najčastejšie stretnúť.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?
vchodové dvere s dverovou výplňou
Aké si mám vybrať vchodové dvere?
vchodové dvere celopresklené
Aké si mám vybrať vchodové dvere?
vchodové dvere priečkové

Ku každému typu si povieme niekoľko informácií, ktoré nám môžu pomôcť s výberom. Každý má totiž svoje silnejšie aj slabšie stránky, o ktorých sa zmienime. Pre lepšiu orientáciu sa pokúsime tomu dať prehľadnú štruktúru.

Sme spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou dverných výplní pre plastové a hliníkové dvere, a preto určite pochopíte, že začneme práve týmto typom dverí.

Vchodové dvere s dverovou výplňou

Možnosti výberu

Možnosti výberu sú OBROVSKÉ, a to ako z hľadiska tvarov, tak z hľadiska povrchových úprav, presklenia aj doplnkov. Napríklad pre plastové dvere aktuálne ponúkame 110 modelov, pre hliníkové dvere 88 modelov. Dekorov je viac ako 300 ak tomu ďalšie možnosti lakovania a iných povrchových úprav. Je toho toľko, že si dokáže vybrať asi každý.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Tepelnoizolačné možnosti

Tepelnoizolačné vlastnosti sa pohybujú v pásme od excelentných po priemerné. Špičkové izolačné parametre prekryvných výplní Entry alebo ALU Smart alebo Alu Design za sebou nechávajú aj celopresklené dvere s trojsklom.
A vkladané výplne Vizual, Elegancia alebo Start im hanbu určite nerobia, hoci ich celopresklené dvere s trojsklom porážajú.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Hmotnosť

Zanedbateľná v porovnaní s celopresklenými dverami. Zrejme Vás napadá otázka, prečo by ste sa mali hmotnosťou dverí zaoberať. Je to preto, že váha môže mať a má na funkčnosť dverí významný vplyv. Konkrétne má hmotnosť najväčší vplyv na pánty dverí, ktoré musia niesť váhu dverného krídla. Je potom rozdiel, ak krídlo zaťažíme dverovou výplňou s hmotnosťou okolo 30 kg, alebo váhou obrovského trojskla, ktoré samotné pokorí hranicu 80 kg. A to nie je zanedbateľný rozdiel, čím vyššia hmotnosť dverného krídla, tým viac rastie riziko zvesovania krídla, zhoršenie jeho funkčnosti a nakoniec aj nevyhnutnosti jeho častejšieho servisovania.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Cena

Cenové úrovne sú rôzne. Otvorene si môžeme povedať, že celopresklené dvere budú lacnejšie, podobne aj väčšina priečkových prevedení. Rozdiely však nemusia byť významné, pozrite sa napríklad na trvalo výhodnú ponuku výplní.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Servisovanie dverí

Díky poměrně nízké hmotnosti výplní a snadné manipulaci je servisování dveří snadné a efektivní. Servis si pochopitelně nebudete dělat sami, přesto je dobré na něj pamatovat. Krátký a nekomplikovaný servis bude v konečném důsledku levnější než servis dlouhý a složitý.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Vchodové dvere celopresklené

Možnosti výberu

Možnosti výberu nie sú veľké. Prevedenie, s ktorým sa najčastejšie stretnete, je prevedenie s mliečnym sklom. Ďalšie varianty, vrátane pieskovaných či inak zdobených skiel, uvidíte výnimočne.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Tepelnoizolačné možnosti

Tepelnoizolačné vlastnosti sú vo variante s trojsklom veľmi dobré. Nedosahujú síce na izolačné parametre dverových výplní Entry, Alu Design alebo Alu Smart, ale rozhodne sa jedná o veľmi dobré hodnoty. Variant prevedenia s dvojsklom má výrazne horšie tepelnoizolačné vlastnosti, jeho použitie, okrem okamžitej úspory pri nákupe, nedáva z pohľadu tepelnej izolácie veľký zmysel.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Hmotnosť

Hmotnosť celopresklených dverí je vysoká. Ako sme spomínali v časti vyššie, hmotnosť dverného krídla má podstatný vplyv na funkčnosť celých dverí. Pri celopresklenom prevedení môže byť len váha samotného trojskla cez 80 kg. Opäť zopakujeme: čím vyššia hmotnosť dverného krídla, tým viac potom rastie zaťaženie dverných pántov as tým súvisiace riziko zvesovania krídla, zhoršenie jeho funkčnosti a nakoniec aj nutnosti jeho častejšieho servisovania. Variant celopresklených dverí s dvojsklom je s ohľadom na hmotnosť krídla lepšia voľba, avšak tepelnoizolačné vlastnosti sú v tomto prípade podpriemerné.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Cena

Všeobecne sa dá povedať, že cena bude nižšia, než sú ceny dverných výplní. Celopresklené dvere (najčastejšie s mliečnym sklom) sa využíva ako ekonomický variant vchodových dverí.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Servisovanie dverí

Kvôli veľkej váhe a horšej manipulácii je servisovanie náročné. Zatiaľ čo dverovú výplň dokáže servisovať jeden technik, na 80 kg presklenia už musia byť technici aspoň dvaja. Servis bude s ohľadom na toto drahšie. Opäť poznámka: servis si nebudete robiť sami, ale je dobré naň pamätať. Náročný servis vo viacerých ľuďoch bude drahší ako jednoduchší servis, s ktorým si poradí jeden technik sám.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Vchodové dvere priečkové

Možnosti výberu

Možnosti výberu sú zdanlivo veľké. Priečkové dvere sú takým medzistupňom medzi dverami s ozdobnými výplňami a celopresklenými dverami. Ich vzhľad je väčšinou technický, plný pravých uhlov, prípadne trojuholníkov, a to v kombinácii so sklom a hladkými panelmi. Aj napriek celkovo širokej ponuke rôznych vzhľadov (zrejme každý predajca dverí má podobnú ponuku priečkových dverí) sa ich v skutočnosti predáva častejšie zhruba 5 typov. Nenájdeme medzi nimi žiadne modely s náznakom oblého motívu, pretože to je technologicky veľmi zložité na výrobu. Preto hodnotíme možnosti výberu len ako zdanlivo veľké.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Tepelnoizolačné možnosti

Tepelnoizolačné vlastnosti sú skôr podpriemerné. Každé rozčlenenie, každá priečka zhoršujú parametre tepelnej izolácie. Čím viac sú priečkové dvere rozčlenené, tým sú „chladnejšie“. Zo všetkých troch tu rozoberaných typov vchodových dverí majú priečkové dvere v tomto ohľade najhoršie vlastnosti.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Hmotnosť

Hmotnosť je prijateľná. S rastúcim počtom členení narastá aj celková hmotnosť. Ale tá aj napriek tomu zostáva stále hlboko pod hmotnosťou celopresklených dverí s trojsklom.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Cena

Jednoduchšie typy priečkových dverí majú cenu nižšiu ako dvere s ozdobnou výplňou. V prípade zložitejšieho členenia sa potom ceny priečkových dverí a dverí s výplňou približujú a porovnávajú. Napríklad s modelmi z radu Vizual.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Servisovanie dverí

Servisovanie dverí je zložité. Ide o technickú záležitosť, s ktorou vás nechceme príliš zaťažovať. Preto si len povedzme, že väčšina servisných technikov bude radšej servisovať presklené dvere a najradšej dvere s dverovou výplňou. Správne nastaviť priečkové dvere je totiž niekedy takmer nemožné.

Aké si mám vybrať vchodové dvere?

Záverom

Je vidieť, že rozhodovanie o tom, ktoré vchodové dvere si zvoliť, nemusí byť jednoduché. Našou snahou bolo v tomto článku spomenúť základné vlastnosti a výhody najbežnejších modelov, ich silné aj tie menej silné stránky.
Pre Vaše lepšie rozhodovanie ešte pridávame porovnávaciu tabuľku, kde nájdete jednotlivé typy a ich kľúčové vlastnosti, prehľadne vedľa seba.

Dveře s dverovou výplníCelopresklené dverePriečkové dvere
Možnosti výberu*******
Tepelnoizolačné vlastnosti** – ***** – **** – **
Hmotnosť*** – ***** – **** – ***
Cena* – ******** – ***
Servisovanie dverí*******
Poznámka: čím viac hviezdičiek je pri vlastnostiach uvedených, tým je daná vlastnosť lepšia. Tam, kde nie je možné uviesť jednoznačne len jedinú hodnotu vlastnosti, uvádzame ich interval (napríklad tepelnoizolačné vlastnosti môžu byť rôzne s ohľadom na vybraný typ výplne alebo priečkových dverí).

Všimnite si najmä tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré sú tak dôležité pre úsporu nákladov za energie. Na renováciu a modernizáciu vášho domova teraz môžete využiť dotačný program Nová zelená úsporám Light, ktorého hlavným cieľom je šetrenie nákladov na energie. Dotáciu je možné využiť aj na vchodové dvere, ktoré sú jednou z podporovaných investícií. Neváhajte a obráťte sa na najbližšieho predajcu dverí s výplňou PERITO a vyberte si svoje nové dvere.

Rozhodovanie, ktoré vchodové dvere si vybrať nemusia byť jednoduché a ako vždy bude nakoniec záležať na Vašich osobných preferenciách, predstavách a možnostiach. Snáď Vám náš článok podal pomocnú ruku pri tomto rozhodovaní. A my sa budeme tešiť, ak si vyberiete niektorý z našich výrobkov.

Prečítajte si tiež