Staviate svoj nový rodinný dom alebo u Vás práve prebieha rekonštrukcia? Zamýšľate se nad výberom všetkých stavebných prvkov, komplikovane sa snažíte zistiť ich parametre, kvalitu, cenu či životnosť? Každý jednotlivý prvok je dôležitý, často rozhodovanie nemusí byť vôbec jednoduché a ocenili by ste radu odborníka? Ako čo najlepšie vybrať a čo všetko je potrebné v tom správnom okamihu naplánovať?

Každý deň komunikujeme s našimi zákazníkmi a hľadáme optimálne riešenie pre ich nové vchodové dvere. Preto Vám přinášame niekoľko kľúčových informácii, ktoré Vám môžu nákup vchodových dverí uľahčiť.

ORIENTÁCIA DOMU NA SVETOVÉ STRANY

S projektantom alebo architektom konzultujete umiestnenie domu vzhľadom na svetové strany najčastejšie z dôvodu tepelných úspor, čo najoptimálnejšieho dopadu ranných či poludňajších slnečných lúčov, príjemnej obývateľnosti nielen domu, ale aj relaxačného vyžitia v záhrade. Podmienky, ktoré prinášajú jednotlivé svetové strany majú vplyv aj na vchodové dvere a ľahko Vám môžu skomplikovať život. Intenzita slnečného žiarenia, teplota, rozmer a farebné povrchové prevedenie má priamy vplyv na tzv. bimetalový efekt. Juhozápadná strana je pre dvere najrizikovejšia, pretože je vystavená priamemu slnečnému žiareniu najdlhšie počas dňa. Ešte horšie sú však varianty čiastočného tienenia prístreškom. Tento typ tienenia sa najviac prejavuje počas jari, kedy zostáva časť dverí v chlade, často aj s námrazou a časť dverí vo výrazne plusových hodnotách. Tento rozdiel môže predstavovať aj desiatky stupňov. Materiály dverí a ich rozťažnosť následne reagujú v rámci svojich fyzikálnych vlastností a majú tendenciu sa krátkodobo prehýbať alebo dokonce krútiť. Nielen tmavé farby, ale aj zelené odtiene sú pre príjem tepla najviac náchylné. Dá sa povedať, že sa zahrievajú oveľa viac a rýchlejšie ako farby svetlé. Pokiaľ ste nútení umiestniť dvere na slnkom exponovanú svetovú stranu prípadne nie je možné dvere zatieniť, doporučujeme voliť farbu v bielych alebo svetlých odtieňoch. Plocha, čiže veľkost dverí je tiež činiteľ, ktorý následný bimetalový efekt ešte viac umocňuje. Múdre je riešiť potenciálny problém v predstihu a snažiť sa predísť variantám, ktoré sú už vopred rizikové.

VCHODOVÉ DVERE POZOSTÁVAJÚ Z VIACERÝCH ČÁSTÍ

Keď sa povie vchodové dvere, každého ihneď nenapadne, že ide o dizajnovú výplň, krídlo a rám dverí. Firma PERITO je dlhoročným tradičným výrobcom výplňových prvkov a do podoby kompletných dverí ich dotvárajú naši partneri, obchodníci a výrobcovia okien a dverí.

Funkčnosť dverí je priamoúmerná vhodnej voľbe materiálov a ich kombinácii. Je vhodné kombinovať materiály rovnaké prípadne podobné v rámci dverného profilu a okrasnej dvernej výplne. V konečnej fáze budú tak materiály spolu pôsobiť harmonicky v rámci teplotných zmien, no ich prípadná rozdielnosť môže viesť až k problémom spojených s funkčnosťou dverí. Otázky spojené s vhodnou kombináciou materiálov je žiadúce konzultovať s partnermi PERITO.

Vhodná voľba súčastí dverí alebo ich doplnkov môže ovplyvniť dodacie termíny. Nenechávajte si teda realizáciu objednávok na poslednú chvíľu. Vchodové dvere sú natoľko dôležitý, najviac na dome používaný a natoĺko individuálny produkt, že nie je možné ich ako komplet objednať a doručiť s montážou “do tzv. nasledujúceho dňa“.

VYLADENÉ DVERE

Ak je vo vašom záujme harmonicky zladiť okná a dvere do jedného odtieňa alebo dekoru, je rozumné objednať všetky súčasti dverí u jedného dodávateľa. Rovnako si dajte pozor na použitie rôzných technologii povrchového nanášania farby alebo dekorov dreva na jednotlivé povrchy. Vzhľadom na tzv „stárnutie v čase“ resp. stratu pigmentu by mohlo dochádzať k neželanej nerovnomernej farebnej zmene povrchov podľa použitých technologii.

OCHRANNÉ FÓLIE

Frekventovanou otázkou zákazníkov je tiež ochranná fólia na povrchu výplne i rámu dverí, ktorá obsahuje UV stabilizátor a je určená na ochranu počas výstavby či rekonštrukcie domu na nevyhnutnú dobu. Kedy ju však odstrániť? Výrobcovia/dodavatelia doporučujú tieto fólie zlikvidovať maximálne do 3 mesiacov od ich inštalácie na stavbe. Primárne záleží na individuálnych teplotných podmienkach, pretože povrch sa v rámci teplotných zmien rozpína alebo zmršťuje. Fólie na okrasných výplniach majú primárne funkciu ochrany proti drobnému poškodeniu. Ak sú vystavené teplotám pod bodom mrazu alebo naopak intenzívnemu slnečnému žiareniu a častému prehrievaniu, môžu po určitom čase zanechať na povrchu film, ktorý je možné len s ťažkosťami odstrániť pomocou špeciálnych prípravkov a niekedy to vôbec nie je ani možné. Preto doporučujeme ochrannú fóliu radšej  odstraniť ihneď po po montáži. Riziko škrabancov vchodových dverí na stavbe je možné eliminovať pomocou ochranných návlekov na krídlo dverí. Informujte sa o tejto možnosti u partnerov PERITO (predajcovia okien a dverí).

 OCHRONNE RĘKAWY DRZWI OCHRONNE RĘKAWY DRZWI

ĽAHKÁ SPRÁVNA VOĽBA

Len ťažko si človek môže predstaviť, ako budú vybrané dvere vyzerať v konkrétnom farebnom prevedení či dokonca pri kombinacii farieb na povrchu. Vašej fantázii sa však medze nekladú a preto si na www.perito.sk môžete prostredníctvom konfigurátora vchodových dverí vyskúšať akúkoľvek variabilnú možnosť voľby farieb, stavebného usporiadania, presklenia, doplnkov a dokonca si môžete nahrať fotografiu vlastného domu a presvedčiť se na vlastné oči, či je váš výber optimálny. Zvolenú konfiguráciu môžete použiť pre uľahčenie komunikácie s našimi partnermi a rychlejšie tak obdržať cenovú ponuku na vybrané dvere. Ku správnej voľbe vám môže prispieť aj katalóg plastových a hliníkových dverí, ktorý je dostupný u našich partnerov alebo ho je možné stiahnuť na našich webových stránkach. Vystavené vchodové dvere PERITO si môžete pozrieť u viacerých partnerov v rámci prezentačných miestností naprieč Slovenskom.

konfigurator         

Želáme Vám spokojné bývanie za vchodovými dverami PERITO.