Ako vybrať vchodové dvere
Domovská stránka / Ako vybrať vchodové dvere

Ako vybrať
vchodové dvere

Pri dverách to začína…

Či už pri stavbe nového domova alebo pri rekonštrukcii staršej stavby sa musíme skôr alebo neskôr zamerať na vchodové dvere. Pretože ponuka vstupných dverí je široká, poďme sa spoločne pozrieť na 3 základné typy vchodových dverí, s ktorými sa môžete najčastejšie stretnúť.

Ako vybrať vchodové dvere

Ku každému typu vchodových dverí si povieme niekoľko informácií, ktoré nám môžu pomôcť s výberom. Každý typ má svoje silnejšie aj slabšie stránky.
Pre lepšiu orientáciu sme článok štruktúrovali a jednotlivé dvere porovnávame podľa piatich kritérií (šírka ponuky – možnosti výberu, tepelná izolácia, hmotnosť, cena a servis)

Sme spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou dverných výplní pre plastové a hliníkové dvere, a preto je na ne článok zameraný. Poďme sa pozrieť, podľa čoho a ako vybrať vchodové dvere.

VCHODOVÉ DVERE S DVEROVOU VÝPLŇOU

Ako vybrať vchodové dvere

Možnosti výberu pri dverách s dverovou výplňou

Možnosti výberu sú OBROVSKÉ, a to ako z hľadiska tvarov, tak z hľadiska povrchových úprav, presklenia aj doplnkov.
Napríklad pre plastové dvere aktuálne ponúkame 110 modelov, pre hliníkové dvere potom 88 modelov.
Dekorov a farebných kombinácií je viac ako 300 ak tomu ďalšie možnosti lakovania a iných povrchových úprav. Je toho toľko, že si dokáže vybrať snáď každý.

TIP: Dvere podľa vašich predstáv si môžete jednoducho sami navrhnúť v našom konfigurátore vchodových dverí.

Ako vybrať vchodové dvere

Tepelnoizolačné možnosti dverných výplní

Tepelnoizolačné vlastnosti sa pohybujú v pásme od excelentných po priemerné. Špičkové izolačné parametre prekryvných výplní Entry alebo ALU Smart či ALU Design za sebou nechávajú aj celopresklené dvere s trojsklom. A vkladané výplne Vizual, Elegance alebo Start ju hanbu určite nerobia, hoci ich celopresklené dvere s trojsklom porážajú.

Hmotnosť dverí s výplňou

Zanedbateľná v porovnaní s celopresklenými dverami. Zrejme Vás napadá otázka, prečo by ste sa mali hmotnosťou dverí zaoberať. Je to preto, že váha má na funkčnosť dverí významný vplyv.

Hmotnosť vstupných dverí má najväčší vplyv na pánta dverí, ktoré musia niesť váhu dverného krídla. Je potom rozdiel, ak krídlo zaťažíme dverovou výplňou s hmotnosťou okolo 30 kg, alebo váhou obrovského trojskla, ktoré samotné pokorí hranicu 80 kg. A to už nie je zanedbateľný rozdiel. Čím vyššia hmotnosť dverného krídla, tým viac rastie riziko zvesovania krídla, zhoršenie jeho funkčnosti a nakoniec aj nevyhnutnosti jeho častejšieho servisovania.

Cena

Cenové úrovne sú rôzne. Otvorene si môžeme povedať, že celopresklené dvere budú lacnejšie, podobne aj väčšina priečkových prevedení. Rozdielu však nemusia byť významné, pozrite sa napríklad na trvalo výhodnú ponuku výplní.

Servisovanie dverí s výplňou

Vďaka pomerne nízkej hmotnosti výplní a jednoduchej manipulácii je servisovanie dverí ľahké a efektívne. Servis ich pochopiteľne nebudete robiť sami, napriek tomu je dobré naň pamätať. Krátky a nekomplikovaný servis bude v konečnom dôsledku lacnejší ako servis dlhý a zložitý.

VCHODOVÉ DVERE CELOPROSKLENÉ

Ako vybrať vchodové dvere

Možnosti výberu pri celopresklených dverách

Možnosti výberu nie sú veľké. Pri celopresklených dverách sa najčastejšie stretnete s prevedením v podobe mliečneho skla. Ďalšie varianty presklenia, vrátane pieskovaných či inak zdobených skiel, uvidíte výnimočne

Tepelnoizolačné možnosti celopresklených dverí

Tepelnoizolačné vlastnosti sú vo variante s trojsklom veľmi dobré. Nedosahujú síce na izolačné parametre dverných výplní Entry, Alu Design alebo Alu Smart, ale rozhodne sa jedná o veľmi dobré hodnoty.
Variant prevedenia s dvojsklom má výrazne horšie tepelnoizolačné vlastnosti. Použitie dvojskla, okrem okamžitej úspory pri nákupe, nedáva z pohľadu tepelnej izolácie veľký zmysel.

Hmotnosť celopresklených dverí

Hmotnosť celopresklených dverí je vysoká. Ako sme spomínali v časti vyššie, hmotnosť dverného krídla má podstatný vplyv na funkčnosť celých dverí. Pri celopresklenom prevedení môže byť len váha samotného trojskla cez 80 kg. Opäť zopakujeme: čím vyššia hmotnosť krídla, tým viac potom rastie zaťaženie dverných pántov as tým súvisiace riziko zvesovania krídla, zhoršenie jeho funkčnosti a nakoniec aj nutnosti jeho častejšieho servisovania.
Variant celopresklených dverí s dvojsklom je s ohľadom na hmotnosť krídla lepšia voľba, avšak tepelnoizolačné vlastnosti sú v tomto prípadne podpriemerné.

Cena celopresklených vstupných dverí

Všeobecne sa dá povedať, že cena pri celopresklených dverách bude nižšia, než sú ceny dverných výplní. Celopresklené dvere (najčastejšie s mliečnym sklom) sú skôr ekonomicky výhodným variantom vchodových dverí.

Servisovanie dverí

Kvôli veľkej hmotnosti a horšej manipulácii je servisovanie náročné. Zatiaľ čo dverovú výplň dokáže servisovať jeden technik, na 80 kg presklenia už musia byť technici aspoň dvaja. Servis bude s ohľadom na toto drahšie.

VCHODOVÉ DVERE PRIEČKOVÉ

Ako vybrať vchodové dvere

Možnosti výberu priečkových dverí

Možnosti výberu sú zdanlivo veľké. Priečkové dvere sú takým medzistupňom medzi dverami s ozdobnými výplňami
a celopresklenými dverami.

Ich vzhľad je väčšinou technický, plný pravých uhlov, prípadne trojuholníkov, a to v kombinácii so sklom a hladkými panelmi. Aj napriek celkovo širokej ponuke rôznych vzhľadov (zrejme každý predajca dverí má podobnú ponuku priečkových dverí) sa ich v skutočnosti predáva najčastejšie zhruba 5 typov. Nenájdeme medzi nimi žiadne modely s náznakom oblého motívu, pretože to je technologicky veľmi zložité na výrobu. Preto hodnotíme možnosti výberu len ako zdanlivo veľké.

Tepelnoizolačné možnosti priečkových dverí

Tepelnoizolačné vlastnosti priečkových dverí sú skôr podpriemerné. Každé rozčlenenie, každá priečka zhoršujú parametre tepelnej izolácie. Čím viac sú priečkové dvere rozčlenené, tým sú „chladnejšie“. Zo všetkých troch tu rozoberaných typov vchodových dverí majú priečkové dvere v tomto ohľade najhoršie vlastnosti.

Hmotnosť priečkových dverí

Hmotnosť je prijateľná. S rastúcim počtom členení narastá aj celková hmotnosť. Ale tá aj napriek tomu zostáva stále hlboko pod hmotnosťou celopresklených dverí s trojsklom.

Cena vchodových dverí priečkových

Jednoduchšie typy priečkových dverí majú cenu nižšiu ako dvere s ozdobnou výplňou. V prípade zložitejšieho členenia sa potom ceny priečkových dverí a dverí
s výplňou približujú a porovnávajú. Napríklad modely
z radu Vizual, kde nájdete trvalo výhodnú ponuku.

Servisovanie priečkových dverí

Servisovanie dverí je zložité. Ide o technickú záležitosť,
s ktorou vás nechceme príliš zaťažovať. Preto si len povedzme, že väčšina servisných technikov, bude radšej servisovať presklené dvere a najradšej dvere s dvernou výplňou.
Správne nastaviť priečkové dvere je totiž niekedy takmer nemožné.

Ako vybrať vchodové dvere

Záverečné zhodnotenie uvedených typov dverí

Je vidieť, že rozhodovanie o tom, aké vchodové dvere si zvoliť, nemusí byť jednoduché. Našou snahou bolo spomenúť základné vlastnosti a výhody najbežnejších modelov, ich silné aj tie menej silné stránky.

Pre vaše lepšie rozhodovanie sme pripravili porovnávaciu tabuľku, kde nájdete jednotlivé typy a ich kľúčové vlastnosti prehľadne vedľa seba.

Dvere s dverovou výplňouCeloprosklené dverePriečkové dvere
Možnosti výberu*******
Tepelnoizolačné vlastnosti** – ***** – **** – **
Hmotnosť*** – ***** – **** – ***
Cena* – ******** – ***
Servisovanie dverí*******
Poznámka: čím viac hviezdičiek je pri vlastnostiach uvedených, tým je daná vlastnosť lepšia. Tam, kde nie je možné uviesť jednoznačne len jedinú hodnotu, uvádzame ich interval (napríklad tepelnoizolačné vlastnosti môžu byť rôzne s ohľadom na vybraný typ výplne nie priečkových dverí).

Všimnite si najmä tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré sú veľmi dôležité pre úsporu nákladov za energie. Na renováciu a modernizáciu vášho domova teraz môžete využiť dotačný program Nová zelená úsporám Light, ktorého hlavným cieľom je šetrenie nákladov na energie. Dotáciu je možné využiť aj na vchodové dvere, ktoré sú jednou z podporovaných investícií. Neváhajte a obráťte sa na najbližšieho predajcu dverí výplňou PERITO a vyberte si svoje nové dvere.

Rozhodovanie, ktoré vchodové dvere si vybrať nemusia byť jednoduché a ako vždy bude nakoniec záležať na Vašich osobných preferenciách, predstavách a možnostiach. Dúfame, že vám článok podal pomocnú ruku pri tomto rozhodovaní.
Budeme sa tešiť, pokiaľ si vyberiete niektoré z našich vstupných dverí do domu.

Prečo si vybrať PERITO

Ako vybrať vchodové dvere

29+

rokov skúseností

Ako vybrať vchodové dvere

250 000+

spokojných zákazníkov

Ako vybrať vchodové dvere

200+

modelov dverí

Ako vybrať vchodové dvere

300+

dekoratívnych možností

Ako vybrať vchodové dvere

500+

spolupracujúcich partnerov