Domovská stránka /Blog / Ako vybrať kvalitné plastové vchodové dvere

Ako vybrať kvalitné plastové vchodové dvere:
Sprievodca výberom

V súčasnosti sú plastové vchodové dvere veľmi obľúbenou voľbou pre množstvo domácností. Vďaka svojej cenovej dostupnosti, odolnosti a modernému vzhľadu sa stali obľúbeným prvkom rodinných domov.
A podľa čoho vyberať plastové vstupné dvere, aby splnili všetky vaše požiadavky, si povieme v tomto sprievodcovi.

Ako vybrať kvalitné plastové vchodové dvere

Prečo plastové dvere?

Plastové vstupné dvere ponúkajú niekoľko výhod oproti dverám vyrobeným z iných materiálov:

 • Jednou z najväčších predností sú ich energetické vlastnosti a izolácia. Vďaka moderným technológiám poskytujú plastové dvere vynikajúcu tepelnú aj zvukovú izoláciu.
 • Spravidla sú cenovo dostupnejšie ako napríklad hliníkové vstupné dvere. Sú teda ekonomickou voľbou pre vstupné dvere do domu.
 • Ponúkajú vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom a opotrebovaniu.

Kľúčové faktory pri výbere plastových vchodových dverí

Materiál výplne

Pri výbere plastových dverí je dôležité zvážiť kvalitu dverovej výplne. Na trhu sú dostupné rôzne materiály. Tie sa vyznačujú fyzikálnymi vlastnosťami, ktoré v kombinácii s ďalšími podmienkami môžu mať významný vplyv na funkčnosť vchodových dverí.

Najčastejšie sa na trhu objavujú výplne z materiálu HPL, ktoré sú štandardným a veľmi obľúbeným riešením pre všetky typy plastových dverí. Materiál vrchných dosiek sa vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom. K obľube výplní z materiálu HPL prispieva aj široká ponuka povrchových úprav, dekorov a farieb.

Pokiaľ ste priaznivci skôr rustikálnych tvarov, sú pre vás určené modely z materiálu ABS alebo PVC. Ten umožňuje pomocou vákuového tvarovania vylisovať plastické rámčeky okolo presklenia alebo v ploche. Doplniť ich môžete vitrážovým presklením.

Vrchol ponuky výplní pre plastové vchodové dvere predstavujú výplne z kompozitného materiálu. Jeho pevnosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom, konštrukčné a dizajnové možnosti umožňujú tieto výplne ponúkať aj v prekryvnom variante as rôznymi dizajnovými prvkami.

Tepelná izolácia

Tepelná izolácia je kľúčová na udržanie tepla v dome a znižovanie energetických nákladov.
Plast je prirodzene dobrým izolantom. Jeho štruktúra pomáha znižovať prenos tepla medzi interiérom a exteriérom domu.
Moderné plastové dvere obvykle používajú viacvrstvové profily, ktoré zlepšujú ich izolačné vlastnosti. Tieto vrstvy zahŕňajú vzduchové komory, ktoré pomáhajú udržať stálu teplotu vo vnútri domu tým, že znižujú tepelný most.

V prípade, že zvolíte plastové dvere s presklením, tak musíte počítať s celkovou nižšou hodnotou izolácie.

Dizajn a estetika

Plastové dvere sú dostupné v rôznych štýloch a farbách. Je dôležité vybrať taký dizajn, ktorý bude ladiť s vašim domovom a odrážať váš osobný štýl.

U nás máte na výber z niekoľkých sérií plastových vchodových dverí:

 • Séria Entryvýplne Entry sú náš najvyšší modelový rad pre plastové dvere. Umožňujú prekrytie krídla, majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti a je tu možnosť výmeny skla.
 • Séria Eleganceséria Elegance ponúka ozdobné kovové aplikácie, široký výber povrchových úprav i možnosti presklenia a dobré tepelnoizolačné vlastnosti.
 • Séria Vizualrad dverí Vizual vám poskytne jednoduchý čistý vzhľad a kvalitu za rozumnú cenu. Máte na výber z mnohých povrchových úprav aj presklenia, dvere majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti.
 • Séria Startdvere z modelového radu Start sú veľmi obľúbené pre svoju priaznivú cenu, ponúkajú obľúbené tvary a dekoratívne plastické rámčeky.
 • Ako vybrať kvalitné plastové vchodové dvere

  TIP: Vonkajšie dvere si môžete podľa vašich preferencií vytvoriť v našom konfigurátore dverí.

  Cena vs. kvalita

  Nájsť správny pomer medzi cenou a kvalitou pri nákupe vchodových dverí môže byť výzvou. Len majte na pamäti, že najlacnejšia možnosť nemusí byť vždy tá najlepšia. Vchodové dvere na rozdiel od iných spotrebných vecí, ako je mobilný telefón alebo televízia, kupujeme obvykle len raz za život. Preto si nechajte poradiť od odborníkov na predajných miestach, ktorí by mali navrhnúť taký typ, ktorý najlepšie bude zodpovedať vašim predstavám a podmienkam.

  Bezpečnostné vlastnosti plastových dverí

  Profily a rámy plastových dverí zahŕňajú oceľové výstuhy, ktoré zvyšujú pevnosť a odolnosť. Vhodné je doplniť plastové vchodové dvere viacbodovými zamykacími systémami, ktoré poskytujú vyššiu úroveň bezpečnosti.
  Existuje niekoľko tried na hodnotenie bezpečnosti dverí, tieto sú definované rôznymi štandardizačnými organizáciami alebo podľa miestnych noriem, ale obvykle sa stretávame s piatimi bezpečnostnými triedami pre vstupné dvere, o ktorých sme podrobnejšie písali.

  Ako vybrať kvalitné plastové vchodové dvere

  Inštalácia a údržba vonkajších plastových dverí

  Zameranie a inštalácia vonkajších dverí vyžaduje odborné znalosti, preto to nechajte na profesionáloch. Nesprávna inštalácia väčšinou zásadným spôsobom ovplyvňuje funkčnosť dverí.

  Čo sa týka údržby, tak sú plastové dvere pomerne nenáročné. Pravidelné čistenie mydlovou vodou a kontrola tesnení a zámkov pomôže udržať vaše dvere v dobrom stave po mnoho rokov. Viac o údržbe vchodových dverí sa dozviete zase v inom článku u nás na blogu.

  Prečítajte si tiež